Тема:
Героїзм і мужність українських козаків.
Художні особливості поеми
Мета: формувати вміння учнів робити ідейно-тематичний
аналіз ліро-епічного твору, аналізувати героїв, художні особливості поеми;
виховувати чіткі уявлення про те, що героїзм і мужність – це ознаки лицарських чеснот українських козаків; почуття пошани
до творчості Великого Кобзаря, повагу до історичного минулого нашої країни.
Очікувані результати: учні вміють робити ідейно-тематичний аналіз твору
«Іван Підкова», аналізувати художні особливості твору, складати сенкан, давати
відповіді на тестові завдання; висловлювати свою думку, робити висновки
Тип уроку: урок формування й удосконалення знань, умінь і
навичок.
Обладнання: ілюстративний матеріал.
Методи, прийоми і форми роботи: слово вчителя, учнівські повідомлення, сенкан,
робота в групах, інтерактивна вправа «Займи позицію», «Гронування».
.
Хід уроку
Епіграф
Було колись – в Україні
Ревіли гармати;
Було
колись – запорожці
Вміли панувати.
Панували, добували
І славу, і волю…
Т.Шевченко
І. Організаційний
момент.
Забезпечення
емоційної готовності до уроку. Асоціативний настрій.
– З чим у вас асоціюється сьогоднішній урок?
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів.
– Прокоментуйте епіграф до уроку
ІІІ. Оголошення
теми, мети й завдань уроку.
ІV. Опрацювання навчального
матеріалу.
1.
Учитель. Українське козацтво – це грізна,
велика сила, основна перешкода для турецько-татарських нападів на українські
землі. Козаки не тільки захищали свою рідну землю, а й водночас здійснювали
походи до татарських і турецьких володінь. Це сприяло тому, що козацтво стає
відомим у Європі. У ньому вбачають захисника європейської християнської
цивілізації.
– Прокоментуйте афоризм «Відваги не можна ні навчитися, ні
розучитися»(Гете).
2.
Перевірка домашнього завдання.
Учнівські повідомлення.
1-й учень. Козаки-запорожці мужньо
захищали рідний край, відганяли орду на південь, а то й не раз на своїх
невеликих човнах сміливо вирушали до ворога « в гості».
Козацький флот складався із човнів,
які запорожці називали байдаками або чайками. Це легкі човни, видовбані зі
стовбурів столітніх лип завдовжки приблизно двадцяти і завширшки приблизно
чотирьох метрів. Чайка вміщувала 50-70 козаків, а ще запас куль, пороху,
харчів, води, 4-5 малих гармат. Оскільки чайки мали дві корми, то на ходу легко
змінювали напрям руху, були значно швидшими за турецькі галери. На щоглі чайки
майорів козацький прапор.
2-й учень. Коли козаки бачили в морі
турецьку галеру, миттю шикували свої чайки у формі півмісяця, щоб супротивник
не міг утекти. Спочатку, наближаючись до ворожого судна, козаки вели невпинний
прицільний вогонь з рушниць, потім видиралися на ворожу галеру – і починався
рукопашний бій. Тут козаки показували всю свою силу, сміливість, і протистояти
їм не міг ніхто.
Учитель. Запорозька Січ і взагалі
українське козацтво дали Україні багатьох видатних керівників – кошових і
гетьманів – Петра Конашевича – Сагайдачного, Івана Сірка, Івана Мазепу, Івана
Підкову та ін. які відважно боролися проти польсько - шляхетського панування,
проти татаро – турецької агресії, що загрожувала українській землі.
Т.Шевченко натхненно оспівав українське козацтво в поемі
«Іван Підкова». Головним героєм цього твору є козак – Іван Підкова.
– Яким же насправді був Іван Підкова?
– Яким його зобразив Т.Шевченко?
Вправа «Гронування».
Іван Підкова – відважний - рішучий - впевнений у собі – вміє
прислухатися до думки інших – цілеспрямований – патріот – приклад для козаків;
має чорні вуса, чуприну – його називають «батьком».
– Якими були стосунки отамана з підлеглими? Обґрунтуйте свої міркування рядками
з поеми.
– Поясніть, як автор ставиться до свого героя. Доведіть власну думку.
– Складіть сенкан.
Підкова
Сміливий рішучий
Командує веде радиться
Отаман здобуває великі перемоги
Герой
– Узагальніть усе почуте про Івана Підкову і дайте цілісну характеристику його
образу, використовуючи виписні цитати та створені ілюстрації.
Учитель. Наступним кроком нашої роботи є аналіз художніх
засобів (робота в групах).
І група: рефрени ( «Було колись..»);
окличні речення ( «А згадаймо!», «На байдаки!», «Грай же море! та ін.).
ІІ
група: метафори («ревіли гармати», «могили говорять», «лихо танцювало»,
«море грає», «серце мліє»ти ін.)
ІІІ
група: епітети («біле тіло», «козацьке тіло», «синє море»), риторичні запитання
(«Де-то буть роботі?»).
ІV група:
порівняння ( «могили…, як гори», « хвилі, як ті гори»).
Інтерактивна вправа
«Займи позицію».
– Підтримай або спростуй думку О.
Довженка «Без минулого немає майбутнього».
V. Підсумок уроку.
Бесіда.
– Що символізує образ могили?
– Які патріотичні мотиви звучать у поемі?
– Яке значення має образ Івана Підкови для нас, сучасників?
– Чим поема актуальна сьогодні?
– Чи є нині потреба в патріотах – героях?
– Що до сказаного, почутого і побачено на уроці ви хотіли б додати?
VI. Розв’язування тестових завдань.
1. Про що автор згадує на початку
твору?
а) щасливе життя українського селянства;
б) сміливість і мужність запорожців;
в) нещасливе власне дитинство.
2.Могили, де поховані оборонці рідної
землі
а) поросли травою і всіма забуті;
б) уквітчані червоними маками;
в) зберігають славну минувшину.
3.Свідок слави дідів говорить з
вітрами
а) про волю;
б) необхідність гарної погоди для обжинок;
в) щастя людини та сенс життя.
4.Яка річка загадується в поемі?
а) Дунай;
б) Дніпро;
в) Ока.
5.Коли дід побачив моголи, його
огорнули думки
а) про призначення людини в суспільстві;
б) героїчну минувшину рідного краю;
в) швидкоплинність життя.
6. Перебуваючи на байдаках , козаки
співали
а) «Віють вітри, віють буйні.»;
б) «Як були ми козаками..»;
в) «Грай же, море!».
7. У яких скрутних умовах перебували
козаки?
а) відсутність води і харчів;
б) складні погодні умови на морі;
в) обмаль необхідної зброї.
8.
Над якою роботою
розмірковує отаман?
а) бій з ворогами;
б) негайний ремонт човнів;
в) приготування зброї до бою.
9. Портове місто, що згадується у
творі, знаходиться
а) у Німеччині;
б) у Польщі;
б) у Туреччині.
10.Козаки отамана називають
а) героєм;
б) силачем;
в) батьком.
11. За що отаман подякував козакам?
а) за вміння дотримуватися дисципліни;
б) готовність мужньо вступати в бій з
ворогами;
в) сміливість під час перебування в
бурхливому морі.
12. Поема як літературний жанр – це
твір
а) невеликий віршований твір, у якому
змальовуються характер, визначні
події в житті людей;
б) написаний у формі звертання однієї людини
до інших;
в) в основі сюжету якого лежить гострий
неприхований життєвий конфлікт, який здебільшого закінчується смертю героя.
VII. Оцінювання. Аргументація оцінок.
VIII. Домашнє завдання.
Підготуватись до контрольної
роботи.
Немає коментарів:
Дописати коментар