Тема уроку: «ВИТЯЗЬ МОЛОДОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ» У
РІЧИЩІ ШІСТДЕСЯТНИЦЬКОГО РУХУ
(Сторінки життєвого і творчого шляху
Василя Симоненка)
Урок – пам’ять
Мета
уроку: розкрити перед учнями велич
життя, висоту ідеалів та естетику творчості геніального поета-шістдесятника;
розвивати уважність, спостережливість, зосередженість, синтетико-аналітичне
мислення; виховувати любов до України, до краси поетичного слова. Ознайомити
учнів із життєвим і творчим шляхом
В. Симоненка, створити умови на уроці для самовираження і розуміння учнями характерів героїв в поезій В. Симоненка; у процесі співробітництва на уроці підвести учнів до морально-етичних критеріїв добра, духовного багатства, безкористя; вдосконалювати уміння учнів зв’язно й грамотно висловлювати свої думки; виховувати в них потребу вдосконалювати свій духовний розвиток, любов до батьківщини, повагу й синівську вдячність матері.
В. Симоненка, створити умови на уроці для самовираження і розуміння учнями характерів героїв в поезій В. Симоненка; у процесі співробітництва на уроці підвести учнів до морально-етичних критеріїв добра, духовного багатства, безкористя; вдосконалювати уміння учнів зв’язно й грамотно висловлювати свої думки; виховувати в них потребу вдосконалювати свій духовний розвиток, любов до батьківщини, повагу й синівську вдячність матері.
Тип уроку:
комбінований урок – засвоєння нових знань і формування опорних компетентностей.
Обладнання: інтерактивна дошка, презентація уроку, виставка
книжок письменника, ілюстрації до творів, мультимедійні засоби наочності –
слайди, на яких потягом уроку проектуються: портрет В.А.Симоненка, обрамлений
вишитим рушником, пучок калини, хліб-сіль, свічечка; хронологічна таблиця
основних дат життя і творчості; аудіозапис пісні “Виростеш ти, сину…”.
Учні
повинні знати: хто такі
шістдесятники, про їхній зв'язок із дисидентським рухом; творчу біографію
Василя Симоненка, твори поета про Україну.
Учні
повинні вміти: називати
поетів-шістдесятників, давати загальну характеристику їхньої творчості,
розповідати про Василя Симоненка, читати його вірші, характеризувати стильові
особливості поезій, визначати основні мотиви.
Епіграф:
Я
не останній з могікан,
Я
– син великого народу.
В.Діденко.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово учителя.
Сьогодні в наше суспільство увірвався вітер часу-все
закрутилося і перемішалося: правда, вигадка. Напівправда. Починаємо прозрівати,
усвідомлювати своє місце в історії людства. Починаємо переосмислювати минуле
країни. Доходимо якогось висновку. Кожну віху історії нелегко збагнути
сьогодні, але, мабуть, не відбудемось ми як нація ,якщо не прагнутимемо до
осягнення , розуміння минулого , взяти з нього найкраще , щоб понести далі.
Отже, спробуємо усвідомити , що рух
шістдесятників, творчість яких ми вивчаємо нині, був справжнім духовним
подвигом у тоталітарних умовах, яскравим спалахом молодіжного інтелекту, творчості,
національної свідомості.
Цих людей, які вимагали ширших
громадянських, релігійних і національних прав і не були згідними з панівною
ідеологією суспільства, називали дисидентами, Це письменники І.Драч.
В.Симоненко М.Вінграновський Л.Костенко, Є.Гуцало; художники Алла Горська, В.
Зарецький, І.Марчук; літературні критики І.Дзюба, І.Світличний, Є.Сверстюк;
кінорежисери С.Параджанов, Ю.Іллєнко, театральний режисер Лесь Танюк,
перекладачі Г.Кочур, М.Лукаш. Шістдесятники протиставляли себе офіційному
догматизмові, сповідували свободу творчого самовираження, ставили
загальнолюдські цінності вище, ніж класові. Центрами дисидентського руху стали
Київ і Львів, хоча за походженням дисиденти були з різних частин України. Свою
позицію дисиденти-шістдесятники найперше виявляли через творчість. Але влада
пильно стежила за їхньою діяльністю і застосовувала політику обмежень і сили.
Так, у 1971р. був заборонений етнографічний ансамбль «Гомін». Знищено твори
художників-новаторів А.Рибачука й В.Мельниченка. 1960-1970-ті рр. - це період
формування українського поетичного кіно, започаткованого О.Довженком. У цей час
створені фільми «Камінний хрест» Л.Осики. «Криниця для спраглих» Ю.Іллєнка за
сценарієм І.Драча. «Білий птах з чорною ознакою» і «Вавилон ХХ» І.Миколайчука, «Тіні забутих предків» С.Параджанова.
Доля цих картин не була простою: окремі тривалий час пролежали на полицях, перш
ніж їх побачило широке коло глядачів. Такою ж була реакція влади на літературні
твори шістдесятників.
Дисидентський рух було жорстоко придушено. У серпні-вересні
1965р.відбулися масові арешти шістдесятників. Тоді потрапило за грати більше 20
осіб, серед яких І.Світличний, брати Горині. 1967р. засуджено В.Чорновола.
Перестали друкувати твори Ліни Костенко, Ірини Жиленко,В.Шевчука. У1970р. за
загадкових обставин загинула Алла Горська. У1972р. Україною покотилася нова
хвиля арештів. Через усі кола табірного пекла пройдуть І.Світличний,
Є.Сверстюк, Б.Горинь, В.Стус, який повернеться в Україну в домовині. Цілком
реально, що доля в’язня судилася і В.Симоненку, проте рання смерть поета
позбавила владу можливості кинути його за грати.
У шістдесяті роки XX століття в українську літературу
ввійшов молодий, талановитий поет, який згодом став символом правди художнього
слова і незрадливої любові до України. Це – Василь Симоненко (псевдоніми:
В.Щербань, С.Василенко, Симон). Його світлій пам'яті, його палкому і ніжному
слову присвячений наш урок (Слайд 1).
Олесь Гончар зазначав: “Серед літераторів трапляються
й такі, без яких їхня доба могла би спокійно обійтися, нічого істотного не
втративши. А є такі , що стають виразниками свого часу, живими нервами його
драм і борінь, відтворюють у собі самий дух епохи – її кровообіг проходить
крізь них. Є такі, чия творчість стає мовби часткою нашого буття, часткою
повітря, яким ми дихаємо, і тих ландшафтів, що нас чарують, і помислів, що ними
живемо. Симоненко такого типу поет – “По таких читач вивіряє свої емоції, свої
заповітні думи”. В.А.Симоненко – представник “Київської школи” шістдесятників.
А
щоб краще ви уявили життєвий і творчий шлях поета, я вас хочу запросити на
зустріч журналістів (чотири учні. із самим
поетом.
– Василю Андрійовичу, я кореспондент газети «Голос
України», звертаюся до Вас із проханням : «Розкажіть ,будь ласка, про деякі
важливі віхи вашого життя і про поетичні твори, які ви присвятили Україні».
Поет-учень (розповідає про себе).
–
Я народився 8 січня 1935 року на Полтавщині у невеличкому селі Біївці.
Дитинство моє припало на воєнні та повоєнні роки. Жив я без батька, мама день і
ніч працювала, аби заробити на шматок хліба, а мене виховували бабуся і дідусь,
яких я дуже любив. Вони були справжніми друзями.
Блискавично
промайнуло дитинство, і я вже студент Київського університету. І в
університеті, і пізніше, коли працював журналістом у газетах на Черкащині,
писав вірші.
Журналіст-учень
часопису “Дивослово”.
– Вибачте, Василю Андрійовичу, Ви ось згадуєте, що
писали вірші вже студентом і пізніше. Але чому Ви їх не поспішали друкувати?
Поет:
– Так, не поспішав, бо були ці твори щирими і
правдивими, йшлося в них не про любов до партії і вождя, а про простих людей...
У моїх Біївцях жило багато таких людей, яким можна було присвячувати цілі романи:
дід, який працював усе своє життя, баба Онися, яка мала трьох синів, — і всі
полягли на фронті, дядько, який з голоду взяв щось на колгоспному полі і його
судили, бо діяв "закон п'яти колосків".
Журналіст-учень газети “Літературна Україна”.
– Учителі школи села Біївці, де Ви
навчалися, згадували, що Ви у класі виділялися серед учнів, по-перше, розумом,
по-друге, тим, що дуже бідно були одягнені. А як жилося Вам у Києві, коли Ви
навчалися в університеті ім. Тараса Шевченка на факультеті журналістики?
Поет-учень:
–
Складні то були часи, повоєнні. Жилося нам нелегко. Ми — діти війни, і
переважна більшість із нас були сиротами: у того — батька нема, у того —
матері. Одягалися дуже бідно. Але хай мені пробачать сьогоднішні студенти, на
те якнайменше звертали уваги. Мріяли... писали, були правдолюбами,
безкомпромісними до лицемірів і до убогих духом підлабузників.
Журналіст
газети “Голос України”:
– Василю
Андрійовичу, Ви працювали журналістом на Черкащині. А в яких газетах?
Поет-учень:
– У 1957 році я закінчив університетську
науку, працював у редакціях газет “Молодь Черкащини”. “Черкаська правда”,
власним кореспондентом “Робітничої газети”.
Журналіст газети “Нова доба”:
–
Критики і дослідники Вашої творчості стверджують, що лірик Василь Симоненко
любив рідну землю, країну безталанну, невмирущу українську пісню, мову народну,
що серце його не могло байдуже спостерігати будь-яке приниження імені Батьківщини-матері, що любов Ваша від
землі, яка напоїла Вас своїми соками, дала силу і голос сердечний і ніжний,
сповнила Ваше серце почуттям патріота і великого поборника рідної культури.
Тематика Вашої творчості різноманітна. Та що
із Вашого доробку Ви побажали б прочитати молодим читачам газети “Нова доба”,
щоб і вони пройнялися ніжною любов'ю до держави, в якій живуть, щоб так, як Ви,
любили мову, українську пісню, були гідними громадянами України і вірили у її
щасливе майбутнє?
Поет-учень:
–
Дякую за те, що Ви цікавитесь моїми творами про Україну, бо вони справді
навчать Вас любити землю, де Ви народилися і зросли.
Слово синівської любові звучить у таких
творах: “Задивлюся у твої зіниці” (“Україні”), “Світ який —- мереживо казкове”,
“Стільки в тебе очей”, “Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок”, “Земле
рідна! Мозок мій світліє”, “Лебеді материнства”.
Я
підготував для Вас міні-збірочки, куди увійшли ці вірші, і хочу подарувати вам на
згадку.
(Дарує журналістам і всім присутнім
міні-збірочки)
Журналіст газети “Літературна Україна”:
– Ми дякуємо за
цікаву розповідь, думаємо, що Ваш життєвий подвиг буде горіти високим чистим
світлом у небі українського письменства.
Слово учителя:
Сам поет В. Симоненко відокремив твори, в яких звучить безмежна любов до
України. Ми з вами познайомимося ближче з цими поезіями, працюючи з його
міні-збірочками, які він вам подарував.
Робота в
групах
Кожна група ознайомиться з усіма там
вміщеними творами і вибере для аналізу один вірш, який найбільше сподобався.
(Учні працюють у групах, готуються до відповіді-обговорення.)
Відповідають учні І групи:
Один із них читає напам'ять вірш “Задивляюсь у твої зіниці” (“Україні”).
Учень: Задушевна розмова сина з матір’ю — це основна тема поезії. Звучить
щиро, сердечно, бо Україна виступає не як поняття загального політичного
характеру, вона жива, найдорожча мати. Їй адресує поет усю любов,
стурбованість, відданість і ласку.
Учень: Діалог з Вітчизною іноді змінюється на гостру розмову
з людьми ницими й нікчемними. З ними й триває непримиренна боротьба Вітчизни-матері
“За твоє життя, твої права”.
Вірш переконливо доводить, що на високі теми
публіцистичного стилю можна вести принциповий і безкомпромісний діалог.
Учитель: Погоджуюсь. А ради чого чи ради
кого поет узявся за перо і “діє”? Як він про це висловився у поезії
"Задивляюсь у твої зіниці"?
Учень:
“Ради тебе перли в душу сію,
Ради тебе мислю і творю...”
Ніхто не може, не має права йому заважати в
тій задушевній бесіді:
“Хай мовчать Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю”.
У
цих словах ніякого зла чи ненависті до інших народів, мова йде лише про
всемогутнє бажання так поспілкуватися, щоб розмова була щирішою і повнішою.
Учитель: Дякую. Хочу тільки додати, що якраз ця строфа була
вилучена з найповнішої збірки, бо критики вбачали шкідництво поета.
Учитель: Запрошуються до розмови учні другої групи.
(Виразне
читання напам'ять вірша “Світ який —
мереживо казкове”.)
Учень: Поет
розповідає, як він сердечно і ніжно любить Україну, його чутливе серце не могло
бути байдужим до будь-якого приниження імені Батьківщини-матері.
Ось чому деякі строфи вулканно клекотять
словом схвильованим, сповненим болю і жагучої любові.
Учитель: До слова запрошуються учні третьої групи.
Учень: Серед усіх поезій, вміщених у міні-збірці, нам
припала до душі
“Стільки в тебе очей”. (Виразно читає
вірш.)
Відкритий, чесний діалог В. Симоненка зі своєю
Україною, з українським народом тривав від першого до останнього дня його
творчого життя. Він не шукав ні стежки, ні броду, бо Україна у кожній клітинці
його тіла, і він готовий упасти на трагічний і вічний шлях свого народу зорею.
Учитель: “Упаду я зорею”. Що означає цей вислів? Упасти зорею для чого?
Учень: На мою думку, упасти зорею, щоб
освітити дорогу, вказати, яким шляхом слід іти, бо цей шлях, як і народ
український — вічні.
Учитель: Як автор у цій поезії оцінив свою працю для народу?
Хто був його духовним учителем?
Учень: Поет сказав, що доробок його невеликий, але це не
біда, бо є щось і від Великого Тараса, і від Сковороди, а вони є просвітителями,
пророками народу.
Учитель надає слово учням четвертої
групи.
Учень: Я думаю, що вірш “Лебеді
материнства”? — заповіт для нас усіх. (Читання поезії напам'ять.)
Він є найпопулярнішим серед читацького загалу, здобув
глибоку шану і любов у народу. Присвячується матері, вічно заклопотаній, завжди
у турботах про своїх дітей, яким дитинство під її крилом здається чарівним
видінням. Умовно вірш можна поділити на дві частини. У першій ми відчули
материнську ласку і турботу про малого сина, коли він ще в колисці.
У
другій йдеться мова про клопоти, які
буде мати дитина вже дорослою людиною(і мавки чорноброві, і диво-наречені, і
брати по духу). Але за сином «завжди будуть мандрувати очі материнські і білява
хата».
Учитель: Одного грудневого дня 1963 року в лікарняній палаті
Василь Симоненко, знаючи про свій важкий стан після звірячого побиття в
Смілянському відділку міліції, бере на руки свого чотирирічного сина Олеся,
посміхається і пильно дивиться на нього. Поету хочеться, щоб він виріс доброю
людиною, справжнім патріотом української землі, продовжив його добрі справи. І
пам’ять воскрешає рідне полтавське село Біївці,
хату з солом’яною стріхою, матір, степові путівці, верби і тополі,
ставок вдалині. Василь лагідно дивився в довірливі оченята сина і з щемом у
серці декламував:
За
тобою завше будуть мандрувати
Очі
материнські і білява хата.
І
якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть
з України верби і тополі,
Стануть
над тобою, листям затріпочуть,
Тугою
прощання душу залоскочуть.
Можна
все на світі вибирати, сину,
Вибрати
не можна тільки Батьківщину.
Це був його поетичний заповіт синові, як, зрештою,
всій юні України. Вірш написано від імені матері, яка дає своїй дитині
настанови на все його життя. Цей твір звучить як заповіт українцю, набуває
водночас і національного характеру, і загальнолюдського значення. Адже
шанобливе ставлення до Батьківщини притаманне будь-якій національно свідомій
людині, яка поважає сама себе і своїх попередників. Не пройде і двох років, як
земляк, відомий композитор А. Пашкевич напише музику і назве пісню “Виростеш
ти, сину”, яка зразу ж стане народною.
(Звучить грамзапис “Синові” у виконанні
Черкаського народного хору.)
Учитель: Запрошуються до участі в розмові учні п'ятої групи,
які обрали вірш “Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок”.
(Читання
вірша.)
Учень: У цьому творі автор, на мою думку, бідкається, що
йому “малий зажинок судилося почать на ниві нерясній”. Але є можливість
вибратися, піти в найми до сусідів та за кусень хліба там працювати.
Це означало б зрадити народ, відцуратися від
єдинокровного трудового люду, “забудь убоге рідне поле”. Та він не може зробити
цього, мусить іти босим по рідному полю, бо це його земля.
Учень: Нива, на якій йому треба творити, — його, це його земля, тут він почав
"свій зажинок", тут його батьки, кращого урожаю він не жде, бо ніде
не буває краще, як на своїй землі, удома. Тисячі, ні, мільйони доріг ведуть до
його батьківської ниви. Отже, він не може, не має права зраджувати її.
Учень шостої
групи читає вірш “Земле рідна! Мозок мій
світліє ”.
На мою думку, мотив синівської відданості
народові, його тісного зв'язку з рідною землею звучить у багатьох творах, та
найяскравіше — у вірші “Земле рідна! Мозок мій світліє”.
Поет
був патріотом своєї Батьківщини, відчував з нею повнокровну єдність і такий
братній союз, якого ніколи й нікому не порвати.
Вірш починається благородним і пошанним звертанням до
Вітчизни: “Земле рідна!”
Поет усе віддає
своїй землі, бо він живе нею, він вийшов з цієї землі.
Учень: Хочу сказати, що любов поета до Батьківщини, до України була великою і
палкою. Він прагнув захистити землю від людей бездушних, нікчемних: “Хай того
земне тяжіння зрадить, І з прокляттям безвість проковтне!”
Учитель: Цими віршами, з якими ми ознайомилися і, думаю,
запам'ятали, поет засвідчив і незрадливу любов, і глибоку шану, і найщирішу
вдячність і землі, і родині, і народу, і всій Україні.
Так
любили Україну не тільки великі люди, які народилися і творили на цій землі, а
й ті письменники, які внаслідок історичних подій і суспільних умов опинилися за
кордоном. Та все життя несли у серці любов до рідної землі — України.
Заключне
слово учителя: Ми перегорнули останню
сторінку нашого уроку, з якого дізналися про життєпис талановитого майстра
слова В.А.Симоненка. Не якимись формальними новаціями вразив нас митець, не
оригінальним мереживом слів, а тією внутрішньою красою, істинністю почуттів,
інтелектуальною наповнюваністю, щирим юнацьким поривом. Любов до Батьківщини –
наскрізна тема всієї творчості Василя Симоненка. Ця священна любов озвучена
його довічним заповітом, що золотими літерами сяють на надмогильній плиті:
“Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину”.
("Лебеді материнства").
Василь
Симоненко сьогодні – символ незнищенності українського народу, символ правди і
сумління.
Домашнє завдання:
–
Вивчити напам'ять
вірш “Задивляюсь у твої зіниці”.
–
Кросворди,
криптограми, чайнворди до життєпису В.А.Симоненка.
–
Ідейно-художній
аналіз поезії.